T92P7D22-48
Home > All Products > Relays > Power Relays, Over 2 Amps
T92P7D22-48
T92P7D22-48
Part Number
T92P7D22-48
Description
RELAY GEN PURPOSE DPST 30A 48V
Data sheet
T92P7D22-48.pdf
Delivery Services
T92P7D22-48
Comments
    T92P7D22-48 Specifications
    Part StatusActive
    Seal Rating-
    Coil Current35.4 mA
    Coil Voltage48VDC
    Contact FormDPST-NO (2 Form A)
    Operate Time15 ms
    Release Time15 ms
    Mounting TypeChassis Mount
    Coil InsulationClass F
    Contact MaterialSilver Cadmium Oxide (AgCdO)
    Switching Voltage277VAC - Nom
    Termination StyleQuick Connect - 0.250" (6.3mm)
    Must Operate Voltage36 VDC
    Must Release Voltage4.8 VDC
    Operating Temperature-55°C ~ 85°C
    Contact Rating (Current)30 A