T92S11A12-120
Home > All Products > Relays > Power Relays, Over 2 Amps
T92S11A12-120
T92S11A12-120
Part Number
T92S11A12-120
Description
RELAY GEN PURPOSE DPDT 30A 120V
Data sheet
T92S11A12-120.pdf
Delivery Services
T92S11A12-120
Comments
    T92S11A12-120 Specifications
    Part StatusActive
    Seal RatingSealed - Fully
    Coil Current33.3 mA
    Coil Voltage120VAC
    Contact FormDPDT (2 Form C)
    Operate Time15 ms
    Release Time15 ms
    Mounting TypeThrough Hole
    Coil InsulationClass F
    Contact MaterialSilver Cadmium Oxide (AgCdO)
    Switching Voltage277VAC - Nom
    Termination StylePC Pin
    Must Operate Voltage96 VAC
    Must Release Voltage12 VAC
    Operating Temperature-55°C ~ 65°C
    Contact Rating (Current)30 A