T92S11D12-110
Home > All Products > Relays > Power Relays, Over 2 Amps
T92S11D12-110
T92S11D12-110
Part Number
T92S11D12-110
Manufacturer
TE Connectivity Potter & Brumfield Relays
Description
RELAY GEN PURPOSE DPDT 30A 110V
Data sheet
T92S11D12-110.pdf
Category
Power Relays, Over 2 Amps
Delivery Services
T92S11D12-110
Comments
    T92S11D12-110 Specifications
    SeriesT92
    RoHSRoHS
    Features-
    Coil TypeNon Latching
    Relay TypeGeneral Purpose
    Part StatusActive
    Seal RatingSealed - Fully
    Coil Current15.5 mA
    Coil Voltage110VDC
    Contact FormDPDT (2 Form C)
    Operate Time15 ms
    Release Time15 ms
    Mounting TypeThrough Hole
    Coil InsulationClass F
    Contact MaterialSilver Cadmium Oxide (AgCdO)
    Switching Voltage277VAC - Nom
    Termination StylePC Pin
    Must Operate Voltage82.5 VDC
    Must Release Voltage11 VDC
    Operating Temperature-55°C ~ 85°C
    Contact Rating (Current)30 A