T92S7A22-208
Home > All Products > Relays > Power Relays, Over 2 Amps
T92S7A22-208
T92S7A22-208
Part Number
T92S7A22-208
Description
RELAY GEN PURPOSE DPST 30A 208V
Data sheet
T92S7A22-208.pdf
Delivery Services
T92S7A22-208
Comments
    T92S7A22-208 Specifications
    Part StatusActive
    Seal Rating-
    Coil Current19.2 mA
    Coil Voltage208VAC
    Contact FormDPST-NO (2 Form A)
    Operate Time15 ms
    Release Time15 ms
    Mounting TypeChassis Mount
    Coil InsulationClass F
    Contact MaterialSilver Cadmium Oxide (AgCdO)
    Switching Voltage277VAC - Nom
    Termination StyleQuick Connect - 0.250" (6.3mm)
    Must Operate Voltage166.4 VAC
    Must Release Voltage20.8 VAC
    Operating Temperature-55°C ~ 65°C
    Contact Rating (Current)30 A