T9AS1D12-18
Home > All Products > Relays > Power Relays, Over 2 Amps
T9AS1D12-18
T9AS1D12-18
Part Number
T9AS1D12-18
Manufacturer
TE Connectivity Potter & Brumfield Relays
Description
RELAY GEN PURPOSE SPST 30A 18V
Data sheet
T9AS1D12-18.pdf
Category
Power Relays, Over 2 Amps
Delivery Services
T9AS1D12-18
Comments
    T9AS1D12-18 Specifications
    SeriesT9A
    RoHSRoHS
    Features-
    Coil TypeNon Latching
    Relay TypeGeneral Purpose
    Part StatusActive
    Seal RatingSealed - Fully
    Coil Current55.6 mA
    Coil Voltage18VDC
    Contact FormSPST-NO (1 Form A)
    Operate Time15 ms
    Release Time15 ms
    Mounting TypeThrough Hole
    Coil InsulationClass F
    Contact MaterialSilver Cadmium Oxide (AgCdO)
    Switching Voltage277VAC - Max
    Termination StylePC Pin
    Must Operate Voltage13.5 VDC
    Must Release Voltage1.8 VDC
    Operating Temperature-55°C ~ 85°C
    Contact Rating (Current)30 A