T9AS1L12-24
Home > All Products > Relays > Power Relays, Over 2 Amps
T9AS1L12-24
T9AS1L12-24
Part Number
T9AS1L12-24
Description
RELAY GEN PURPOSE SPST 30A 24V
Data sheet
T9AS1L12-24.pdf
Delivery Services
T9AS1L12-24
Comments
    T9AS1L12-24 Specifications
    Seal RatingSealed - Fully
    Coil Current37.5 mA
    Coil Voltage24VDC
    Switching Voltage277VAC - Max
    Termination StylePC Pin
    Must Operate Voltage18 VDC
    Must Release Voltage2.4 VDC
    Operating Temperature-55°C ~ 85°C
    Contact Rating (Current)30 A