T9AS1L22-18
Home > All Products > Relays > Power Relays, Over 2 Amps
T9AS1L22-18
T9AS1L22-18
Part Number
T9AS1L22-18
Description
RELAY GEN PURPOSE SPST 30A 18V
Data sheet
T9AS1L22-18.pdf
Delivery Services
T9AS1L22-18
Comments
    T9AS1L22-18 Specifications
    Seal RatingSealed - Fully
    Coil Current50 mA
    Coil Voltage18VDC
    Switching Voltage277VAC - Max
    Termination StylePC Pin, Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
    Must Operate Voltage13.5 VDC
    Must Release Voltage1.8 VDC
    Operating Temperature-55°C ~ 85°C
    Contact Rating (Current)30 A