T9AV5D22-22
Home > All Products > Relays > Power Relays, Over 2 Amps
T9AV5D22-22
T9AV5D22-22
Part Number
T9AV5D22-22
Manufacturer
TE Connectivity Potter & Brumfield Relays
Description
RELAY GEN PURPOSE SPDT 20A 22V
Data sheet
T9AV5D22-22.pdf
Category
Power Relays, Over 2 Amps
Delivery Services
T9AV5D22-22
Comments
    T9AV5D22-22 Specifications
    SeriesT9A
    RoHSRoHS
    Features-
    Coil TypeNon Latching
    Relay TypeGeneral Purpose
    Part StatusObsolete
    Seal RatingSealed - Flux Protection
    Coil Current45.5 mA
    Coil Voltage22VDC
    Contact FormSPDT (1 Form C)
    Operate Time15 ms
    Release Time15 ms
    Mounting TypeThrough Hole
    Coil InsulationClass F
    Contact MaterialSilver Cadmium Oxide (AgCdO)
    Switching Voltage277VAC - Max
    Termination StylePC Pin, Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
    Must Operate Voltage16.5 VDC
    Must Release Voltage2.2 VDC
    Operating Temperature-55°C ~ 85°C
    Contact Rating (Current)20 A