T9GV1L14-15
Home > All Products > Relays > Power Relays, Over 2 Amps
T9GV1L14-15
T9GV1L14-15
Part Number
T9GV1L14-15
Manufacturer
TE Connectivity Potter & Brumfield Relays
Description
RELAY GEN PURPOSE SPST 30A 15V
Data sheet
T9GV1L14-15.pdf
Category
Power Relays, Over 2 Amps
Delivery Services
T9GV1L14-15
Comments
    T9GV1L14-15 Specifications
    SeriesT9G
    RoHSRoHS
    Features-
    Coil TypeNon Latching
    Relay TypeGeneral Purpose
    Part StatusActive
    Seal RatingSealed - Flux Protection
    Coil Current60 mA
    Coil Voltage15VDC
    Contact FormSPST-NO (1 Form A)
    Operate Time15 ms
    Release Time22 ms
    Mounting TypeThrough Hole
    Coil InsulationClass B
    Contact MaterialSilver Tin Oxide (AgSnO)
    Switching Voltage480VAC - Max
    Termination StylePC Pin
    Must Operate Voltage11.25 VDC
    Must Release Voltage1.5 VDC
    Operating Temperature-40°C ~ 105°C
    Contact Rating (Current)30 A