V23061B1010A401
Home > All Products > Relays > Power Relays, Over 2 Amps
V23061B1010A401
V23061B1010A401
Part Number
V23061B1010A401
Manufacturer
TE Connectivity Potter & Brumfield Relays
Description
RELAY GEN PURPOSE SPDT 8A 60V
Data sheet
V23061B1010A401.pdf
Category
Power Relays, Over 2 Amps
Delivery Services
V23061B1010A401
Comments
    V23061B1010A401 Specifications
    SeriesMSR, SCHRACK
    RoHSRoHS
    Features-
    Coil TypeNon Latching
    Relay TypeGeneral Purpose
    Part StatusObsolete
    Seal RatingSealed - Fully
    Coil Current4 mA
    Coil Voltage60VDC
    Contact FormSPDT (1 Form C)
    Operate Time10 ms
    Release Time5 ms
    Mounting TypeThrough Hole
    Coil InsulationClass A
    Contact MaterialSilver Cadmium Oxide (AgCdO)
    Switching Voltage400VAC - Max
    Termination StylePC Pin
    Must Operate Voltage40.8 VDC
    Must Release Voltage6 VDC
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C
    Contact Rating (Current)8 A