V23148-B0005-A101
Home > All Products > Relays > Power Relays, Over 2 Amps
V23148-B0005-A101
V23148-B0005-A101
Part Number
V23148-B0005-A101
Manufacturer
TE Connectivity Potter & Brumfield Relays
Description
RELAY GEN PURPOSE SPDT 7A 12V
Data sheet
V23148-B0005-A101.pdf
Category
Power Relays, Over 2 Amps
Delivery Services
V23148-B0005-A101
Comments
    V23148-B0005-A101 Specifications
    SeriesV23148, SCHRACK
    RoHSRoHS
    Features-
    Coil TypeLatching, Single Coil
    Relay TypeGeneral Purpose
    Part StatusActive
    Seal Rating-
    Coil Current101 mA
    Coil Voltage12VDC
    Contact FormSPDT (1 Form C)
    Operate Time5 ms
    Release Time3 ms
    Mounting TypeThrough Hole
    Coil Insulation-
    Contact MaterialSilver Nickel (AgNi)
    Switching Voltage400VAC - Max
    Termination StylePC Pin
    Must Operate Voltage9.4 VDC
    Must Release Voltage-
    Operating Temperature-25°C ~ 70°C
    Contact Rating (Current)7 A