P61-300-S-A-I18-20MA-C
Home > All Products > Sensors, Transducers > Pressure Sensors, Transducers
P61-300-S-A-I18-20MA-C
P61-300-S-A-I18-20MA-C
Part Number
P61-300-S-A-I18-20MA-C
Description
SENSOR 300PSIS 1/4 NPT W/TEMP
Data sheet
P61-300-S-A-I18-20MA-C.pdf
Delivery Services
P61-300-S-A-I18-20MA-C
Comments
    P61-300-S-A-I18-20MA-C Specifications
    Part Status Active
    Pressure Type Sealed Gauge
    Operating Pressure 300 PSI (2068.43 kPa)
    Output Type Analog Current
    Output 4 mA ~ 20 mA
    Accuracy ±0.5%
    Voltage - Supply 8 V ~ 30 V
    Port Size Male - 1/4" (6.35mm) NPT
    Port Style Threaded
    Features -
    Termination Style 18" Integral Harness
    Maximum Pressure 900 PSI (6205.28 kPa)
    Operating Temperature -40°C ~ 105°C