2PB11-H58
Home > All Products > Switches > Pushbutton Switches
2PB11-H58
2PB11-H58
Part Number
2PB11-H58
Manufacturer
Honeywell Sensing and Productivity Solutions
Description
SWITCH PUSH 2XSPDT 5A 250V
Data sheet
2PB11-H58.pdf
Category
Pushbutton Switches
Delivery Services
2PB11-H58
Comments
    2PB11-H58 Specifications
    PackageBulk
    SeriesPB
    RoHSRoHS
    TypeStandard
    CircuitSPDT x 2
    Features-
    Part StatusActive
    Actuator TypeRound, Plunger
    Mounting TypePanel Mount, Rear
    Switch FunctionOn-Mom
    Actuator MarkingNo Marking
    Termination StyleQuick Connect - 0.058" (Round)
    Ingress Protection-
    Voltage Rating - AC250 V
    Voltage Rating - DC30 V
    Color - Actuator/CapBlack
    Current Rating (Amps)5A (AC/DC)
    Operating Temperature-55°C ~ 85°C