A16L-JGM-24D-1Q
Home > All Products > Switches > Pushbutton Switches
A16L-JGM-24D-1Q
A16L-JGM-24D-1Q
Part Number
A16L-JGM-24D-1Q
Manufacturer
Omron Automation and Safety
Description
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 5A 125V
Data sheet
A16L-JGM-24D-1Q.pdf
Category
Pushbutton Switches
Delivery Services
A16L-JGM-24D-1Q
Comments
    A16L-JGM-24D-1Q Specifications
    PackageBulk
    SeriesA16
    RoHSRoHS
    TypeStandard, Illuminated
    CircuitSPDT
    Features-
    Part StatusObsolete
    Actuator TypeRectangular, Button
    Mounting TypePanel Mount, Front
    Switch FunctionOn-Mom
    Actuator MarkingREC
    Termination StyleSolder, Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
    Ingress ProtectionIP40
    Voltage Rating - AC125 V
    Voltage Rating - DC-
    Color - Actuator/CapGreen
    Current Rating (Amps)5A (AC)
    Operating Temperature-10°C ~ 55°C
    Panel Cutout DimensionsCircular - 16.00mm Dia
    Illumination Type, ColorLED, Green
    Illumination Voltage (Nominal)24 VDC