A22L-CR-6D-10A
Home > All Products > Switches > Pushbutton Switches
A22L-CR-6D-10A
A22L-CR-6D-10A
Part Number
A22L-CR-6D-10A
Manufacturer
Omron Automation and Safety
Description
SWITCH PUSH SPST-NO 10A 110V
Data sheet
A22L-CR-6D-10A.pdf
Category
Pushbutton Switches
Delivery Services
A22L-CR-6D-10A
Comments
    A22L-CR-6D-10A Specifications
    PackageBulk
    SeriesA22
    RoHSRoHS
    TypeStandard, Illuminated
    CircuitSPST-NO
    Features-
    Part StatusObsolete
    Actuator TypeSquare, Button
    Mounting TypePanel Mount, Front
    Switch FunctionOff-On
    Actuator MarkingNo Marking
    Termination StyleScrew Terminal
    Ingress ProtectionIP65 - Dust Tight, Water Resistant
    Voltage Rating - AC110 V
    Voltage Rating - DC24 V
    Color - Actuator/CapRed
    Current Rating (Amps)10A (AC/DC)
    Operating Temperature-20°C ~ 55°C
    Panel Cutout DimensionsCircular - 22.30mm Dia
    Illumination Type, ColorLED, Red
    Illumination Voltage (Nominal)6 VDC