A22L-CR-T2-10A
Home > All Products > Switches > Pushbutton Switches
A22L-CR-T2-10A
A22L-CR-T2-10A
Part Number
A22L-CR-T2-10A
Description
SWITCH PUSH SPST-NO 10A 110V
Data sheet
A22L-CR-T2-10A.pdf
Delivery Services
A22L-CR-T2-10A
Comments
    A22L-CR-T2-10A Specifications
    CircuitSPST-NO
    FeaturesVoltage Reduction Lighting
    Mounting TypePanel Mount, Front
    Switch FunctionOff-On
    Color - Actuator/CapRed
    Current Rating (Amps)10A (AC/DC)
    Operating Temperature-20°C ~ 55°C
    Panel Cutout DimensionsCircular - 22.30mm Dia
    Illumination Type, ColorLED, Red
    Illumination Voltage (Nominal)220 VAC