A22L-CW-12A-02A
Home > All Products > Switches > Pushbutton Switches
A22L-CW-12A-02A
A22L-CW-12A-02A
Part Number
A22L-CW-12A-02A
Description
SWITCH PUSH DPST-NC 10A 110V
Data sheet
A22L-CW-12A-02A.pdf
Delivery Services
A22L-CW-12A-02A
Comments
    A22L-CW-12A-02A Specifications
    TypeStandard, Illuminated
    CircuitDPST-NC
    Mounting TypePanel Mount, Front
    Switch FunctionOn-Off
    Color - Actuator/CapWhite
    Current Rating (Amps)10A (AC/DC)
    Operating Temperature-20°C ~ 55°C
    Panel Cutout DimensionsCircular - 22.30mm Dia
    Illumination Type, ColorLED, White
    Illumination Voltage (Nominal)12 VAC/DC