A22L-CW-24A-01A
Home > All Products > Switches > Pushbutton Switches
A22L-CW-24A-01A
A22L-CW-24A-01A
Part Number
A22L-CW-24A-01A
Manufacturer
Omron Automation and Safety
Description
SWITCH PUSH SPST-NC 10A 110V
Data sheet
A22L-CW-24A-01A.pdf
Category
Pushbutton Switches
Delivery Services
A22L-CW-24A-01A
Comments
    A22L-CW-24A-01A Specifications
    PackageBulk
    SeriesA22
    RoHSRoHS
    TypeStandard, Illuminated
    CircuitSPST-NC
    Features-
    Part StatusObsolete
    Actuator TypeSquare, Button
    Mounting TypePanel Mount, Front
    Switch FunctionOn-Off
    Actuator MarkingNo Marking
    Termination StyleScrew Terminal
    Ingress ProtectionIP65 - Dust Tight, Water Resistant
    Voltage Rating - AC110 V
    Voltage Rating - DC24 V
    Color - Actuator/CapWhite
    Current Rating (Amps)10A (AC/DC)
    Operating Temperature-20°C ~ 55°C
    Panel Cutout DimensionsCircular - 22.30mm Dia
    Illumination Type, ColorLED, White
    Illumination Voltage (Nominal)24 VAC/DC