A22L-CW-24A-01M
Home > All Products > Switches > Pushbutton Switches
A22L-CW-24A-01M
A22L-CW-24A-01M
Part Number
A22L-CW-24A-01M
Description
SWITCH PUSH SPST-NC 10A 110V
Data sheet
A22L-CW-24A-01M.pdf
Delivery Services
A22L-CW-24A-01M
Comments
    A22L-CW-24A-01M Specifications
    TypeStandard, Illuminated
    CircuitSPST-NC
    Mounting TypePanel Mount, Front
    Switch FunctionOn-Mom
    Color - Actuator/CapWhite
    Current Rating (Amps)10A (AC/DC)
    Operating Temperature-20°C ~ 55°C
    Panel Cutout DimensionsCircular - 22.30mm Dia
    Illumination Type, ColorLED, White
    Illumination Voltage (Nominal)24 VAC/DC