A22L-HA-T1-10M
Home > All Products > Switches > Pushbutton Switches
A22L-HA-T1-10M
A22L-HA-T1-10M
Part Number
A22L-HA-T1-10M
Description
SWITCH PUSH SPST-NO 10A 110V
Data sheet
A22L-HA-T1-10M.pdf
Delivery Services
A22L-HA-T1-10M
Comments
    A22L-HA-T1-10M Specifications
    TypeStandard, Illuminated
    CircuitSPST-NO
    FeaturesVoltage Reduction Lighting
    Mounting TypePanel Mount, Front
    Switch FunctionOff-Mom
    Color - Actuator/CapBlue
    Current Rating (Amps)10A (AC/DC)
    Operating Temperature-20°C ~ 55°C
    Panel Cutout DimensionsCircular - 22.30mm Dia
    Illumination Type, ColorLED, Blue
    Illumination Voltage (Nominal)110 VAC