A22RL-TA6A10A
Home > All Products > Switches > Pushbutton Switches
A22RL-TA6A10A
A22RL-TA6A10A
Part Number
A22RL-TA6A10A
Manufacturer
Omron Automation and Safety
Description
SWITCH PUSH SPST-NO 10A 120V
Data sheet
A22RL-TA6A10A.pdf
Category
Pushbutton Switches
Delivery Services
A22RL-TA6A10A
Comments
    A22RL-TA6A10A Specifications
    PackageBulk
    SeriesA22RL
    RoHSRoHS
    TypeStandard, Illuminated
    CircuitSPST-NO
    Features-
    Part StatusObsolete
    Actuator TypeRound, Button
    Mounting TypePanel Mount, Front
    Switch FunctionOff-On
    Actuator MarkingNo Marking
    Termination StyleScrew Terminal
    Ingress ProtectionIP65 - Dust Tight, Water Resistant
    Voltage Rating - AC120 V
    Voltage Rating - DC-
    Color - Actuator/CapBlue
    Current Rating (Amps)10A (AC)
    Operating Temperature-20°C ~ 50°C
    Panel Cutout DimensionsCircular - 22.30mm Dia
    Illumination Type, ColorLED, Blue
    Illumination Voltage (Nominal)6 VAC/DC