A22RL-TAT111M
Home > All Products > Switches > Pushbutton Switches
A22RL-TAT111M
A22RL-TAT111M
Part Number
A22RL-TAT111M
Description
SWITCH PUSH DPST-NO/NC 10A 120V
Data sheet
A22RL-TAT111M.pdf
Delivery Services
A22RL-TAT111M
Comments
    A22RL-TAT111M Specifications
    TypeStandard, Illuminated
    CircuitDPST-NO/NC
    FeaturesVoltage Reduction Lighting
    Mounting TypePanel Mount, Front
    Switch FunctionOn-Mom, Off-Mom
    Color - Actuator/CapBlue
    Current Rating (Amps)10A (AC)
    Operating Temperature-20°C ~ 50°C
    Panel Cutout DimensionsCircular - 22.30mm Dia
    Illumination Type, ColorLED, Blue
    Illumination Voltage (Nominal)110 VAC