A22RL-TG12A01M
Home > All Products > Switches > Pushbutton Switches
A22RL-TG12A01M
A22RL-TG12A01M
Part Number
A22RL-TG12A01M
Description
SWITCH PUSH SPST-NC 10A 120V
Data sheet
A22RL-TG12A01M.pdf
Delivery Services
A22RL-TG12A01M
Comments
    A22RL-TG12A01M Specifications
    TypeStandard, Illuminated
    CircuitSPST-NC
    Features-
    Mounting TypePanel Mount, Front
    Switch FunctionOn-Mom
    Voltage Rating - DC-
    Color - Actuator/CapGreen
    Current Rating (Amps)10A (AC)
    Operating Temperature-20°C ~ 50°C
    Panel Cutout DimensionsCircular - 22.30mm Dia
    Illumination Type, ColorLED, Green
    Illumination Voltage (Nominal)12 VAC/DC