A22RL-TG12A02A
Home > All Products > Switches > Pushbutton Switches
A22RL-TG12A02A
A22RL-TG12A02A
Part Number
A22RL-TG12A02A
Manufacturer
Omron Automation and Safety
Description
SWITCH PUSH DPST-NC 10A 120V
Data sheet
A22RL-TG12A02A.pdf
Category
Pushbutton Switches
Delivery Services
A22RL-TG12A02A
Comments
    A22RL-TG12A02A Specifications
    PackageBulk
    SeriesA22RL
    RoHSRoHS
    TypeStandard, Illuminated
    CircuitDPST-NC
    Features-
    Part StatusObsolete
    Actuator TypeRound, Button
    Mounting TypePanel Mount, Front
    Switch FunctionOn-Off
    Actuator MarkingNo Marking
    Termination StyleScrew Terminal
    Ingress ProtectionIP65 - Dust Tight, Water Resistant
    Voltage Rating - AC120 V
    Voltage Rating - DC-
    Color - Actuator/CapGreen
    Current Rating (Amps)10A (AC)
    Operating Temperature-20°C ~ 50°C
    Panel Cutout DimensionsCircular - 22.30mm Dia
    Illumination Type, ColorLED, Green
    Illumination Voltage (Nominal)12 VAC/DC