A22RL-TG24A11A
Home > All Products > Switches > Pushbutton Switches
A22RL-TG24A11A
A22RL-TG24A11A
Part Number
A22RL-TG24A11A
Description
SWITCH PUSH DPST-NO/NC 10A 120V
Data sheet
A22RL-TG24A11A.pdf
Delivery Services
A22RL-TG24A11A
Comments
    A22RL-TG24A11A Specifications
    TypeStandard, Illuminated
    CircuitDPST-NO/NC
    Mounting TypePanel Mount, Front
    Switch FunctionOn-Off, Off-On
    Color - Actuator/CapGreen
    Current Rating (Amps)10A (AC)
    Operating Temperature-20°C ~ 50°C
    Panel Cutout DimensionsCircular - 22.30mm Dia
    Illumination Type, ColorLED, Green
    Illumination Voltage (Nominal)24 VAC/DC