A22RL-TR12A10M
Home > All Products > Switches > Pushbutton Switches
A22RL-TR12A10M
A22RL-TR12A10M
Part Number
A22RL-TR12A10M
Description
SWITCH PUSH SPST-NO 10A 120V
Data sheet
A22RL-TR12A10M.pdf
Delivery Services
A22RL-TR12A10M
Comments
    A22RL-TR12A10M Specifications
    TypeStandard, Illuminated
    CircuitSPST-NO
    Mounting TypePanel Mount, Front
    Switch FunctionOff-Mom
    Voltage Rating - DC-
    Color - Actuator/CapRed
    Current Rating (Amps)10A (AC)
    Operating Temperature-20°C ~ 50°C
    Panel Cutout DimensionsCircular - 22.30mm Dia
    Illumination Type, ColorLED, Red
    Illumination Voltage (Nominal)12 VAC/DC