A22RL-TYT120M
Home > All Products > Switches > Pushbutton Switches
A22RL-TYT120M
A22RL-TYT120M
Part Number
A22RL-TYT120M
Description
SWITCH PUSH DPST-NO 10A 120V
Data sheet
A22RL-TYT120M.pdf
Delivery Services
A22RL-TYT120M
Comments
    A22RL-TYT120M Specifications
    TypeStandard, Illuminated
    CircuitDPST-NO
    FeaturesVoltage Reduction Lighting
    Mounting TypePanel Mount, Front
    Switch FunctionOff-Mom
    Voltage Rating - DC-
    Color - Actuator/CapYellow
    Current Rating (Amps)10A (AC)
    Operating Temperature-20°C ~ 50°C
    Panel Cutout DimensionsCircular - 22.30mm Dia
    Illumination Type, ColorLED, Yellow
    Illumination Voltage (Nominal)110 VAC