A3SA-90A1-28R
Home > All Products > Switches > Pushbutton Switches
A3SA-90A1-28R
A3SA-90A1-28R
Part Number
A3SA-90A1-28R
Manufacturer
Omron Automation and Safety
Description
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 125V
Data sheet
A3SA-90A1-28R.pdf
Category
Pushbutton Switches
Delivery Services
A3SA-90A1-28R
Comments
    A3SA-90A1-28R Specifications
    PackageBulk
    SeriesA3S
    RoHSRoHS
    TypeStandard, Illuminated
    CircuitSPDT
    Features-
    Part StatusObsolete
    Actuator TypeSquare, Button
    Mounting TypePanel Mount, Snap-In
    Switch FunctionOn-Mom
    Actuator MarkingNo Marking
    Termination StyleQuick Connect - 0.110" (2.8mm)
    Ingress ProtectionIP00
    Voltage Rating - AC125 V
    Voltage Rating - DC30 V
    Color - Actuator/CapRed
    Current Rating (Amps)3A (AC), 2A (DC)
    Operating Temperature-10°C ~ 50°C
    Panel Cutout DimensionsSquare - 16.20mm x 16.20mm
    Illumination Type, ColorIncandescent, Red
    Illumination Voltage (Nominal)28 VAC/DC