KB15KKW01-12-GB
Home > All Products > Switches > Pushbutton Switches
KB15KKW01-12-GB
KB15KKW01-12-GB
Part Number
KB15KKW01-12-GB
Manufacturer
NKK Switches
Description
MINIATURE PUSHBUTTON/ILLUMINATED
Data sheet
KB15KKW01-12-GB.pdf
Category
Pushbutton Switches
Delivery Services
KB15KKW01-12-GB
Comments
    KB15KKW01-12-GB Specifications
    PackageBulk
    SeriesKB
    RoHSRoHS
    TypeStandard, Illuminated
    CircuitSPDT
    Features-
    Part StatusObsolete
    Actuator TypeSquare, Button
    Mounting TypePanel Mount, Snap-In
    Switch FunctionOn-Mom
    Actuator MarkingNo Marking
    Termination StyleSolder Lug
    Ingress Protection-
    Voltage Rating - AC125 V
    Voltage Rating - DC30 V
    Color - Actuator/CapBlue (White Filter/Diffuser)
    Current Rating (Amps)1A (AC/DC)
    Operating Temperature-25°C ~ 50°C
    Panel Cutout DimensionsCircular - 12.30mm Dia
    Illumination Type, ColorIncandescent, Blue
    Illumination Voltage (Nominal)12 VAC