KB15RKW01B-12-BB
Home > All Products > Switches > Pushbutton Switches
KB15RKW01B-12-BB
KB15RKW01B-12-BB
Part Number
KB15RKW01B-12-BB
Manufacturer
NKK Switches
Description
SPDT ON-(ON) RECTANGULAR BUSHING
Data sheet
KB15RKW01B-12-BB.pdf
Category
Pushbutton Switches
Delivery Services
KB15RKW01B-12-BB
Comments
    KB15RKW01B-12-BB Specifications
    PackageBulk
    SeriesKB
    RoHSRoHS
    TypeStandard, Illuminated
    CircuitSPDT
    FeaturesWith Barrier
    Part StatusObsolete
    Actuator TypeRectangular, Button
    Mounting TypePanel Mount, Front
    Switch FunctionOn-Mom
    Actuator MarkingNo Marking
    Termination StyleSolder Lug
    Ingress Protection-
    Voltage Rating - AC125 V
    Voltage Rating - DC30 V
    Color - Actuator/CapWhite
    Current Rating (Amps)1A (AC/DC)
    Operating Temperature-25°C ~ 50°C
    Panel Cutout DimensionsCircular - 12.30mm Dia
    Illumination Type, ColorIncandescent, White
    Illumination Voltage (Nominal)12 VAC