KB15RKW01B-28-CC
Home > All Products > Switches > Pushbutton Switches
KB15RKW01B-28-CC
KB15RKW01B-28-CC
Part Number
KB15RKW01B-28-CC
Manufacturer
NKK Switches
Description
SPDT ON-(ON) RECTANGULAR BUSHING
Data sheet
KB15RKW01B-28-CC.pdf
Category
Pushbutton Switches
Delivery Services
KB15RKW01B-28-CC
Comments
    KB15RKW01B-28-CC Specifications
    PackageBulk
    SeriesKB
    RoHSRoHS
    TypeStandard, Illuminated
    CircuitSPDT
    FeaturesWith Barrier
    Part StatusObsolete
    Actuator TypeRectangular, Button
    Mounting TypePanel Mount, Front
    Switch FunctionOn-Mom
    Actuator MarkingNo Marking
    Termination StyleSolder Lug
    Ingress Protection-
    Voltage Rating - AC125 V
    Voltage Rating - DC30 V
    Color - Actuator/CapRed
    Current Rating (Amps)1A (AC/DC)
    Operating Temperature-25°C ~ 50°C
    Panel Cutout DimensionsCircular - 12.30mm Dia
    Illumination Type, ColorIncandescent, Red
    Illumination Voltage (Nominal)28 VAC