KB26CKG01-12-FF
Home > All Products > Switches > Pushbutton Switches
KB26CKG01-12-FF
KB26CKG01-12-FF
Part Number
KB26CKG01-12-FF
Description
SWITCH PUSH DPDT 0.4VA 28V
Data sheet
KB26CKG01-12-FF.pdf
Delivery Services
KB26CKG01-12-FF
Comments
    KB26CKG01-12-FF Specifications
    PackageTray
    Actuator TypeRound, Button
    Mounting TypePanel Mount, Front
    Switch FunctionOn-On
    Ingress Protection-
    Voltage Rating - AC28 V
    Voltage Rating - DC28 V
    Color - Actuator/CapGreen
    Current Rating (Amps)0.4VA (AC/DC)
    Operating Temperature-25°C ~ 50°C
    Panel Cutout DimensionsCircular - 12.30mm Dia
    Illumination Type, ColorIncandescent, Green
    Illumination Voltage (Nominal)12 VAC