KB26CKW01-12-CB
Home > All Products > Switches > Pushbutton Switches
KB26CKW01-12-CB
KB26CKW01-12-CB
Part Number
KB26CKW01-12-CB
Description
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 1A 125V
Data sheet
KB26CKW01-12-CB.pdf
Delivery Services
KB26CKW01-12-CB
Comments
    KB26CKW01-12-CB Specifications
    PackageBulk
    Actuator TypeRound, Button
    Mounting TypePanel Mount, Front
    Switch FunctionOn-On
    Ingress Protection-
    Voltage Rating - AC125 V
    Voltage Rating - DC30 V
    Color - Actuator/CapRed (White Filter/Diffuser)
    Current Rating (Amps)1A (AC/DC)
    Operating Temperature-25°C ~ 50°C
    Panel Cutout DimensionsCircular - 12.30mm Dia
    Illumination Type, ColorIncandescent, Red
    Illumination Voltage (Nominal)12 VAC