KB26MKW01-5C12-JC
Home > All Products > Switches > Pushbutton Switches
KB26MKW01-5C12-JC
KB26MKW01-5C12-JC
Part Number
KB26MKW01-5C12-JC
Manufacturer
NKK Switches
Description
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 1A 125V
Data sheet
KB26MKW01-5C12-JC.pdf
Category
Pushbutton Switches
Delivery Services
KB26MKW01-5C12-JC
Comments
    KB26MKW01-5C12-JC Specifications
    PackageBulk
    SeriesKB
    RoHSRoHS
    TypeStandard, Illuminated
    CircuitDPDT
    Features-
    Part StatusObsolete
    Actuator TypeRound, Button
    Mounting TypePanel Mount, Snap-In
    Switch FunctionOn-On
    Actuator MarkingNo Marking
    Termination StyleSolder Lug
    Ingress Protection-
    Voltage Rating - AC125 V
    Voltage Rating - DC30 V
    Color - Actuator/CapClear (Red Filter/Diffuser)
    Current Rating (Amps)1A (AC/DC)
    Operating Temperature-25°C ~ 50°C
    Panel Cutout DimensionsCircular - 12.30mm Dia
    Illumination Type, ColorLED, Red
    Illumination Voltage (Nominal)12 VDC