KB26RKG01-5F24-JB
Home > All Products > Switches > Pushbutton Switches
KB26RKG01-5F24-JB
KB26RKG01-5F24-JB
Part Number
KB26RKG01-5F24-JB
Description
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 0.4VA 28V
Data sheet
KB26RKG01-5F24-JB.pdf
Delivery Services
KB26RKG01-5F24-JB
Comments
    KB26RKG01-5F24-JB Specifications
    Ingress Protection-
    Voltage Rating - AC28 V
    Voltage Rating - DC28 V
    Color - Actuator/CapClear (White Filter/Diffuser)
    Current Rating (Amps)0.4VA (AC/DC)
    Operating Temperature-25°C ~ 50°C
    Panel Cutout DimensionsCircular - 12.30mm Dia
    Illumination Type, ColorLED, Green
    Illumination Voltage (Nominal)24 VDC