KB26RKW01-12-FF
Home > All Products > Switches > Pushbutton Switches
KB26RKW01-12-FF
KB26RKW01-12-FF
Part Number
KB26RKW01-12-FF
Description
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 1A 125V
Data sheet
KB26RKW01-12-FF.pdf
Delivery Services
KB26RKW01-12-FF
Comments
    KB26RKW01-12-FF Specifications
    Ingress Protection-
    Voltage Rating - AC125 V
    Voltage Rating - DC30 V
    Color - Actuator/CapGreen
    Current Rating (Amps)1A (AC/DC)
    Operating Temperature-25°C ~ 50°C
    Panel Cutout DimensionsCircular - 12.30mm Dia
    Illumination Type, ColorIncandescent, Green
    Illumination Voltage (Nominal)12 VAC