KB26RKW01-12-GG
Home > All Products > Switches > Pushbutton Switches
KB26RKW01-12-GG
KB26RKW01-12-GG
Part Number
KB26RKW01-12-GG
Description
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 1A 125V
Data sheet
KB26RKW01-12-GG.pdf
Delivery Services
KB26RKW01-12-GG
Comments
    KB26RKW01-12-GG Specifications
    Ingress Protection-
    Voltage Rating - AC125 V
    Voltage Rating - DC30 V
    Color - Actuator/CapBlue
    Current Rating (Amps)1A (AC/DC)
    Operating Temperature-25°C ~ 50°C
    Panel Cutout DimensionsCircular - 12.30mm Dia
    Illumination Type, ColorIncandescent, Blue
    Illumination Voltage (Nominal)12 VAC