KB26RKW01-5F12-JF
Home > All Products > Switches > Pushbutton Switches
KB26RKW01-5F12-JF
KB26RKW01-5F12-JF
Part Number
KB26RKW01-5F12-JF
Description
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 1A 125V
Data sheet
KB26RKW01-5F12-JF.pdf
Delivery Services
KB26RKW01-5F12-JF
Comments
    KB26RKW01-5F12-JF Specifications
    Ingress Protection-
    Voltage Rating - AC125 V
    Voltage Rating - DC30 V
    Color - Actuator/CapClear (Green Filter/Diffuser)
    Current Rating (Amps)1A (AC/DC)
    Operating Temperature-25°C ~ 50°C
    Panel Cutout DimensionsCircular - 12.30mm Dia
    Illumination Type, ColorLED, Green
    Illumination Voltage (Nominal)12 VDC