KB26SKG01-12-EB
Home > All Products > Switches > Pushbutton Switches
KB26SKG01-12-EB
KB26SKG01-12-EB
Part Number
KB26SKG01-12-EB
Manufacturer
NKK Switches
Description
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 0.4VA 28V
Data sheet
KB26SKG01-12-EB.pdf
Category
Pushbutton Switches
Delivery Services
KB26SKG01-12-EB
Comments
    KB26SKG01-12-EB Specifications
    PackageBulk
    SeriesKB
    RoHSRoHS
    TypeStandard, Illuminated
    CircuitDPDT
    Features-
    Part StatusObsolete
    Actuator TypeSquare, Button
    Mounting TypePanel Mount, Front
    Switch FunctionOn-On
    Actuator MarkingNo Marking
    Termination StyleSolder Lug
    Ingress Protection-
    Voltage Rating - AC28 V
    Voltage Rating - DC28 V
    Color - Actuator/CapYellow (White Filter/Diffuser)
    Current Rating (Amps)0.4VA (AC/DC)
    Operating Temperature-25°C ~ 50°C
    Panel Cutout DimensionsCircular - 12.30mm Dia
    Illumination Type, ColorIncandescent, Yellow
    Illumination Voltage (Nominal)12 VAC