KB26SKW01-12-CC
Home > All Products > Switches > Pushbutton Switches
KB26SKW01-12-CC
KB26SKW01-12-CC
Part Number
KB26SKW01-12-CC
Description
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 1A 125V
Data sheet
KB26SKW01-12-CC.pdf
Delivery Services
KB26SKW01-12-CC
Comments
    KB26SKW01-12-CC Specifications
    Ingress Protection-
    Voltage Rating - AC125 V
    Voltage Rating - DC30 V
    Color - Actuator/CapRed
    Current Rating (Amps)1A (AC/DC)
    Operating Temperature-25°C ~ 50°C
    Panel Cutout DimensionsCircular - 12.30mm Dia
    Illumination Type, ColorIncandescent, Red
    Illumination Voltage (Nominal)12 VAC