KB26SKW01-5C12-JC
Home > All Products > Switches > Pushbutton Switches
KB26SKW01-5C12-JC
KB26SKW01-5C12-JC
Part Number
KB26SKW01-5C12-JC
Description
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 1A 125V
Data sheet
KB26SKW01-5C12-JC.pdf
Delivery Services
KB26SKW01-5C12-JC
Comments
    KB26SKW01-5C12-JC Specifications
    CircuitDPDT
    Features-
    Voltage Rating - DC30 V
    Color - Actuator/CapClear (Red Filter/Diffuser)
    Current Rating (Amps)1A (AC/DC)
    Operating Temperature-25°C ~ 50°C
    Panel Cutout DimensionsCircular - 12.30mm Dia
    Illumination Type, ColorLED, Red
    Illumination Voltage (Nominal)12 VDC