LB15CGW01-12-JG
Home > All Products > Switches > Pushbutton Switches
LB15CGW01-12-JG
LB15CGW01-12-JG
Part Number
LB15CGW01-12-JG
Manufacturer
NKK Switches
Description
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 125V
Data sheet
LB15CGW01-12-JG.pdf
Category
Pushbutton Switches
Delivery Services
LB15CGW01-12-JG
Comments
    LB15CGW01-12-JG Specifications
    PackageBulk
    SeriesLB
    RoHSRoHS
    TypeStandard, Illuminated
    CircuitSPDT
    Features-
    Part StatusObsolete
    Actuator TypeRound, Button
    Mounting TypePanel Mount, Snap-In
    Switch FunctionOn-Mom
    Actuator MarkingNo Marking
    Termination StyleSolder, Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
    Ingress Protection-
    Voltage Rating - AC125 V
    Voltage Rating - DC30 V
    Color - Actuator/CapClear (Blue Filter/Diffuser)
    Current Rating (Amps)3A (AC/DC)
    Operating Temperature-25°C ~ 50°C
    Panel Cutout DimensionsCircular - 22.00mm Dia
    Illumination Type, ColorIncandescent, Blue
    Illumination Voltage (Nominal)12 VAC