LB15RKG01-5F12-JF
Home > All Products > Switches > Pushbutton Switches
LB15RKG01-5F12-JF
LB15RKG01-5F12-JF
Part Number
LB15RKG01-5F12-JF
Description
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 0.4VA 28V
Data sheet
LB15RKG01-5F12-JF.pdf
Delivery Services
LB15RKG01-5F12-JF
Comments
    LB15RKG01-5F12-JF Specifications
    Actuator MarkingNo Marking
    Termination StyleSolder, Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
    Voltage Rating - DC28 V
    Color - Actuator/CapClear (Green Filter/Diffuser)
    Current Rating (Amps)0.4VA (AC/DC)
    Operating Temperature-25°C ~ 50°C
    Panel Cutout DimensionsRectangular - 22.40mm x 16.20mm
    Illumination Type, ColorLED, Green
    Illumination Voltage (Nominal)12 VDC