LB15RKW01-12-FJ
Home > All Products > Switches > Pushbutton Switches
LB15RKW01-12-FJ
LB15RKW01-12-FJ
Part Number
LB15RKW01-12-FJ
Description
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 125V
Data sheet
LB15RKW01-12-FJ.pdf
Delivery Services
LB15RKW01-12-FJ
Comments
    LB15RKW01-12-FJ Specifications
    Features-
    Part StatusObsolete
    Actuator MarkingNo Marking
    Termination StyleSolder, Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
    Voltage Rating - DC30 V
    Color - Actuator/CapGreen
    Current Rating (Amps)3A (AC/DC)
    Operating Temperature-25°C ~ 50°C
    Panel Cutout DimensionsRectangular - 22.40mm x 16.20mm
    Illumination Type, ColorIncandescent, Green
    Illumination Voltage (Nominal)12 VAC