LB15RKW01-5C24-JC
Home > All Products > Switches > Pushbutton Switches
LB15RKW01-5C24-JC
LB15RKW01-5C24-JC
Part Number
LB15RKW01-5C24-JC
Description
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 125V
Data sheet
LB15RKW01-5C24-JC.pdf
Delivery Services
LB15RKW01-5C24-JC
Comments
    LB15RKW01-5C24-JC Specifications
    Features-
    Part StatusActive
    Actuator MarkingNo Marking
    Termination StyleSolder, Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
    Voltage Rating - DC30 V
    Color - Actuator/CapClear (Red Filter/Diffuser)
    Current Rating (Amps)3A (AC/DC)
    Operating Temperature-25°C ~ 50°C
    Panel Cutout DimensionsRectangular - 22.40mm x 16.20mm
    Illumination Type, ColorLED, Red
    Illumination Voltage (Nominal)24 VDC