LB15SKG01-12-FJ
Home > All Products > Switches > Pushbutton Switches
LB15SKG01-12-FJ
LB15SKG01-12-FJ
Part Number
LB15SKG01-12-FJ
Manufacturer
NKK Switches
Description
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 0.4VA 28V
Data sheet
LB15SKG01-12-FJ.pdf
Category
Pushbutton Switches
Delivery Services
LB15SKG01-12-FJ
Comments
    LB15SKG01-12-FJ Specifications
    PackageBulk
    SeriesLB
    RoHSRoHS
    TypeStandard, Illuminated
    CircuitSPDT
    Features-
    Part StatusActive
    Actuator TypeSquare, Button
    Mounting TypePanel Mount, Snap-In
    Switch FunctionOn-Mom
    Actuator MarkingNo Marking
    Termination StyleSolder, Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
    Ingress Protection-
    Voltage Rating - AC28 V
    Voltage Rating - DC28 V
    Color - Actuator/CapGreen
    Current Rating (Amps)0.4VA (AC/DC)
    Operating Temperature-25°C ~ 50°C
    Panel Cutout DimensionsSquare - 16.20mm x 16.20mm
    Illumination Type, ColorIncandescent, Green
    Illumination Voltage (Nominal)12 VAC