LB15SKG01-12-JB
Home > All Products > Switches > Pushbutton Switches
LB15SKG01-12-JB
LB15SKG01-12-JB
Part Number
LB15SKG01-12-JB
Description
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 0.4VA 28V
Data sheet
LB15SKG01-12-JB.pdf
Delivery Services
LB15SKG01-12-JB
Comments
    LB15SKG01-12-JB Specifications
    Actuator MarkingNo Marking
    Termination StyleSolder, Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
    Ingress Protection-
    Voltage Rating - AC28 V
    Voltage Rating - DC28 V
    Color - Actuator/CapClear (White Filter/Diffuser)
    Current Rating (Amps)0.4VA (AC/DC)
    Operating Temperature-25°C ~ 50°C
    Panel Cutout DimensionsSquare - 16.20mm x 16.20mm
    Illumination Type, ColorIncandescent, White
    Illumination Voltage (Nominal)12 VAC