LB15SKW01-12-CJ
Home > All Products > Switches > Pushbutton Switches
LB15SKW01-12-CJ
LB15SKW01-12-CJ
Part Number
LB15SKW01-12-CJ
Description
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 125V
Data sheet
LB15SKW01-12-CJ.pdf
Delivery Services
LB15SKW01-12-CJ
Comments
    LB15SKW01-12-CJ Specifications
    Features-
    Part StatusObsolete
    Actuator MarkingNo Marking
    Termination StyleSolder, Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
    Ingress Protection-
    Voltage Rating - AC125 V
    Voltage Rating - DC30 V
    Color - Actuator/CapRed
    Current Rating (Amps)3A (AC/DC)
    Operating Temperature-25°C ~ 50°C
    Panel Cutout DimensionsSquare - 16.20mm x 16.20mm
    Illumination Type, ColorIncandescent, Red
    Illumination Voltage (Nominal)12 VAC