LB16SKG01-12-EJ
Home > All Products > Switches > Pushbutton Switches
LB16SKG01-12-EJ
LB16SKG01-12-EJ
Part Number
LB16SKG01-12-EJ
Manufacturer
NKK Switches
Description
SWITCH PUSH SPDT 0.4VA 28V
Data sheet
LB16SKG01-12-EJ.pdf
Category
Pushbutton Switches
Delivery Services
LB16SKG01-12-EJ
Comments
    LB16SKG01-12-EJ Specifications
    PackageBulk
    SeriesLB
    RoHSRoHS
    TypeStandard, Illuminated
    CircuitSPDT
    Features-
    Part StatusObsolete
    Actuator TypeSquare, Button
    Mounting TypePanel Mount, Snap-In
    Switch FunctionOn-On
    Actuator MarkingNo Marking
    Termination StyleSolder, Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
    Ingress Protection-
    Voltage Rating - AC28 V
    Voltage Rating - DC28 V
    Color - Actuator/CapYellow
    Current Rating (Amps)0.4VA (AC/DC)
    Operating Temperature-25°C ~ 50°C
    Panel Cutout DimensionsSquare - 16.20mm x 16.20mm
    Illumination Type, ColorIncandescent, Yellow
    Illumination Voltage (Nominal)12 VAC