LB25CKG01-5D24-JD
Home > All Products > Switches > Pushbutton Switches
LB25CKG01-5D24-JD
LB25CKG01-5D24-JD
Part Number
LB25CKG01-5D24-JD
Manufacturer
NKK Switches
Description
SWITCH PUSH DPDT 0.4VA 28V
Data sheet
LB25CKG01-5D24-JD.pdf
Category
Pushbutton Switches
Delivery Services
LB25CKG01-5D24-JD
Comments
    LB25CKG01-5D24-JD Specifications
    PackageBulk
    SeriesLB
    RoHSRoHS
    TypeStandard, Illuminated
    CircuitDPDT
    Features-
    Part StatusActive
    Actuator TypeRound, Button
    Mounting TypePanel Mount, Snap-In
    Switch FunctionOn-Mom
    Actuator MarkingNo Marking
    Termination StyleSolder, Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
    Ingress Protection-
    Voltage Rating - AC28 V
    Voltage Rating - DC28 V
    Color - Actuator/CapClear (Amber Filter/Diffuser)
    Current Rating (Amps)0.4VA (AC/DC)
    Operating Temperature-25°C ~ 50°C
    Panel Cutout DimensionsCircular - 22.00mm Dia
    Illumination Type, ColorLED, Amber
    Illumination Voltage (Nominal)24 VDC